Underviservejledning til Forskningsdatamanagement for Studerende (Research Data Management for Students)
PDF version Download PDF version
Formål
I et stadig mere datadrevet samfund, hvor datafærdigheder i stigende grad efterspørges, er det vigtigt, at vi uddanner vores studerende i god datahåndtering for at forberede dem til en fremtid i og uden for den akademiske verden.
Derudover blev en ny politik for forskningsdatamanagement godkendt og offentliggjort i januar 2022. Denne politik gælder for alle bachelor- og kandidatstuderende på KU i følgende situationer: 1) når de udfører egen forskning til et bachelor- eller kandidatprojekt og 2) når de bidrager til forskningsprojekter på KU, fx i rollen som projektmedlem eller ansat studentermedhjælper.
Studerende skal overholde den nye politik, og deres vejleder vil være ansvarlig for, at de studerende er klædt på til at leve op til politikken.
Et kursus blev udviklet med det formål at:
- At uddanne studerende i de grundlæggende principper for god forskningsdatahåndtering.
- At udstyre de studerende med den viden, der er nødvendig for at overholde den nye KU-politik for forskningsdatamanagement
- At støtte vejledere ved at levere værktøjer til vejledning af den datahåndtering, der udføres af deres studerende.
Målbeskrivelse
I slutningen af forløbet vil studerende:
- Kunne forstå, hvad forskningsdatamanagement indebærer, og hvorfor godt datamanagement er vigtig.
- Have forståelse for de vigtigste regler, der gælder for datahåndteringen i deres projekter på KU, og hvilke datahåndteringsværktøjer og retningslinjer der er tilgængelige for dem.
- Kunne identificere, hvilke data de vil arbejde med, og om deres data berettiger til særlige overvejelser, f.eks. i forhold til fortrolighed og informationssikkerhed.
- Være i stand til at træffe informerede beslutninger om, hvordan de opbevarer deres data og dokumenterer deres forskning.
- Være i stand til at færdiggøre en datamanagementplan (DMP), der beskriver de datamanagementshandlinger, der skal udføres i deres projekter, efter aftale med deres vejleder.
Hvilke dannelsesspørgsmål behandler denne lektion?
- Hvad er forskningsdatamanagement?
- Hvad er en datamanagementplan (DMP) og hvilken værdi kan en DMP have for mit projekt?
- Hvordan kan data klassificeres, og hvorfor er det vigtigt?
- Hvad er reglerne og kravene til håndtering af data?
- Hvordan dokumenterer jeg mit projekt og data, så det kan gentages?
- Hvordan opbevarer jeg mine data og dokumentation (sikkert)?
- Hvilke overvejelser skal jeg gøre mig i forhold til datadeling og arkivering, når mit projekt slutter?
Målgruppe
Bachelor og kandidatstuderende der starter et Bachelor eller kandidat projekt.
Hvornår anbefales denne lektion inddraget i undervisningen?
Kurset er skræddersyet til studerende, der allerede er lidt videre i deres studier. Det anbefales, at kurset tages i sin helhed af studerende, der skal påbegynde et bachelor- eller masterprojekt.
Derudover kan kurset bruges som ressourcemateriale for studerende på ethvert tidspunkt i deres uddannelse.
Hvordan anbefales denne lektion inddraget i undervisningen?
Først og fremmest anbefales det, at kurset tages i sin helhed af studerende som en del af forberedelses-/planlægningsfasen af deres bachelor- eller kandidatprojekt. Dette inkluderer udarbejdelse af en DMP (skabelon inkluderet i kurset) for deres projekt.
Vejledere kan bruge kurset til at få et overblik over de informationer og værktøjer, som studerende på Københavns Universitet har adgang til. Det anbefales, at vejledere opfordrer deres studerende til at tage kurset og til at udarbejde en DMP i starten af deres projekt, som kan bruges som udgangspunkt for diskussion (forventningsafstemning) mellem vejleder og studerende.
Undervisere kan bruge dele af kurset i deres undervisningsmateriale, for eksempel videointerviewene med studerende og vejleder, eller animationerne.
Indholdsbeskrivelse
Der findes 9 moduler i alt, hvert modul indeholder følgende elementer:
- Læringsmål
- Teori i tekstform, med eksempler
- Videointerviews med studerende eller vejledere og/eller animation om emnet for det pågældende modul
- Information om specifikke regler og værktøjer på KU
- En quiz for at teste studerendes forståelse af emnet
- Henvisning til datamanagementplanen: efter hvert modul bliver de studerende bedt om at udfylde spørgsmålene vedrørende det pågældende modul i deres DMP
- Kildeliste, links til ekstra læsestof
Format og varighed
9 moduler, der tager omkring 10-15 min hvert at gennemgå.
+ plus tid til at udarbejde en individuel DMP for den studerendes bachelor- eller kandidatprojekt (1-3 timer).
Kilde – hvem har produceret indholdet?
Susanne den Boer Beckers, Specialkonsulent indenfor forskningsdatamanagement, Informationssikkerhedsenheden, Forskning & Innovation
Lorna Wildgaard, Specialkonsulent, Afdelingen for Forskerservice, Københavns Universitetsbibliotek
KU’s Centre for Online and Blended Learning
Lektionens relation til andre lektioner og/eller forløb, hvis relevant
Kurset henviser til KUs nye GDPR kursus for studerende